Pannónia Ösztöndíjprogram a Nyíregyházi Egyetemen
2025.01.17.
Ösztöndíj | Felsőoktatás
A nemzetköziesítés a minőségi oktatás szerves eleme, a nemzetközi láthatóság fokozásának eszköze.
Milyen szerepet tölt be a Nyíregyházi Egyetem a régió gazdasági, tudományos és társadalmi fejlődése szempontjából?
A Nyíregyházi Egyetem a régió szellemi központjaként kívánja tudományos ismeretanyagát a régió, a vármegye és Nyíregyháza város fejlődése, gazdagítása érdekében hasznosítani. Intenzív kapcsolatokat működtetünk a helyi és regionális intézményekkel, a nagyvállalati szektor lokális szereplőivel, a helyi KKV-kal. Ezzel párhuzamosan folyamatosan fejlesztjük az oktatási, tudományos együttműködéseinket. Pályázati projektekben elért eredményeinket nemcsak hallgatóink, hanem a térség társadalmi szereplői számára is elérhetővé tettük és tesszük jelenleg is. |
A harmadik missziós tevékenységünkre is komoly hangsúlyt fektetünk: tudománynépszerűsítő, ismeretterjesztő, szemléletformáló tevékenységgel kapcsolódunk be a vármegye, illetve a város életébe.
Kiemelt feladatunknak tekintjük a határon túli magyar oktatásban való részvételt is. A kárpátaljai magyar nyelvű felsőoktatásban több, mint 30 éve veszünk részt.
Egyetemünk regionális szinten kiemelt jelentőséggel bír, egy jól működő nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik, a terület fiataljainak és értelmiségének is fejlődési, valamint kiugrási pontot biztosít. |
Célunk a nemzetközi vonzóképesség fokozása, az önköltséges külföldi állampolgárságú hallgatók számának folyamatos növelése.
Mit jelent az Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram?
Bartha Aliz, intézményi mobilitási koordinátor, Nyíregyházi Egyetem |
A Nyíregyházi Egyetem széles körű képzési kínálatánál fogva igyekszik bővíteni nemzetközi kapcsolatrendszerét, ezzel is segítve a hallgatók eredményes tanulmányait és lehetőségeit a diplomaszerzés utáni munkaerő piacon történő elhelyezkedés során.
A Pannónia Ösztöndíjprogram lehetőséget biztosít a hallgatók számára arra, hogy Európán kívüli felsőoktatási intézményekben töltött tanulmányokkal erősítsék önéletrajzukat azáltal, hogy szakmai gyakorlatukat olyan vállalatoknál, cégeknél, szervezeteknél és olyan célországokban végezhetik, ahol eddig nemzetközi mobilitási programokon keresztül nem, vagy csak korlátozott mértékben volt lehetőség. E mellett olyan mobilitási formák is jelen vannak a Pannónia Ösztöndíjprogramban, amelyekre korábban nem volt támogatási forma.
Az érdeklődés jelentős, igaz ez kiemelten például a kutatási mobilitás lehetőségére is. A Pannónia Ösztöndíjprogram szélesre tárta a mobilitási lehetőségek kapuit minden szakon és képzési szinten tanuló hallgató számára, amely egy várható növekedést von magával a kimenő mobilitások számában.
Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást? Hogyan ösztönzik a hallgatókat a Pannónia Ösztöndíjprogramban való részvételre?
A nemzetközi mobilitási lehetőségeket, így a Pannónia Ösztöndíjprogramot is minél több felületen, platformon népszerűsítjük, e mellett törekszünk arra, hogy a különböző szakokon tanuló hallgatók igényeinek megfelelően specifikusan is hirdessük az elérhető lehetőségeket. Ennek megfelelően, a legsikeresebb módszerek közé tartozik az egyetemi tanórák vége után vagy előtt tett látogatás, ahol rövid 10-15 perces előadások keretében tájékoztatjuk az érdeklődő diákokat.
Az intézményi pályázati időszak alatt rendezvényekkel, például Mobility Cafékkal népszerűsítjük a Pannónia Ösztöndíjprogramot. Az oktatók segítsége is kimagasló eredményeket hoz a hallgatói mobilitási létszámok emelésében.
A Pannónia Ösztöndíjprogram kezdetétől tapasztalható egy új keletű lelkesedés, aminek nyomán csoportos rövid távú mobilitások valósulnak meg. |
Vannak preferált egyetemek a hallgatók körében? Melyek a legkedveltebb úti célok?
Preferált célintézmények jelenleg még nem alakultak ki a Pannónia Ösztöndíjprogramon keretében, azonban kedvelt célországok már vannak. Rövid távú hallgatói mobilitások keretében gyakran a környező országot, így Romániát és Szlovákiát választják a hallgatóink, míg szakmai gyakorlatok esetében Spanyolország, Görögország és Olaszország tartoznak a kedvelt célpontok közé.
Hova utaztak az első hallgatók, oktatók Pannónia Ösztöndíjprogram révén?
Az első kiutazó hallgatók 2024 nyarán Görögországot, valamint Spanyolországot választották szakmai gyakorlatuk helyszínéül. Intézményünk oktatói nyár végén utaztak először külföldre a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül. Az első célországok az ő esetükben Svájc, Portugália és Olaszország voltak képzési mobilitások keretében.
Van olyan sikertörténet hallgatói,oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?
Hallgatói mobilitások terén egy szakmai gyakorlaton részt vett, illetve egy szakmai gyakorlaton részt vevő hallgató sikerét szeretném kiemelni. Az első hallgató Korfun töltötte mobilitását, ahol nemcsak remek ismeretségeket kötött, de nyelvtudása olyan mértékben fejlődött, hogy hazatérését követően felvételt nyert az egyik európai központú légitársasághoz, ami régi álma volt.
A másik hallgató pedig diplomaszerzést követő szakmai gyakorlatát folytatja jelenleg Mallorcán, ahol angol nyelven matematika tanárként tevékenykedik egy nemzetközi iskolában. Ez a tapasztalat már jelenleg is érzékelhetően növeli lehetőségeit a munkaerőpiacon.
Milyen stratégia mentén építik nemzetközi kapcsolatrendszerüket? Milyen szerepet játszik ebben a Pannónia Ösztöndíjprogram?
A nemzetközi kapcsolatrendszer építésénél elősorban a hallgatói igények kerülnek megfontolásra. A Nyíregyházi Egyetem hallgatóbarát intézményként nagy hangsúlyt fektet arra, hogy minden nálunk tanuló megtalálhassa azt a mobilitási célterületet, amely leginkább segíteni fogja egyéni fejlődését és későbbi karrierjét. Ennek értelmében például a Vizuális kultúra Intézetünk hallgatói az olasz művészeti képzéseket és gyakornoki helyeket részesítik előnyben, míg azok a hallgatók, akik először utaznak külföldre a környező országok által kínált rövid távú mobilitásokat választják nagyobb számban.
A Pannónia Ösztöndíjprogram lehetőséget biztosít azonban arra, hogy más mobilitási programok által nem, vagy korlátozottan elérhető célterületek is felkerüljenek intézményünk kínálatába. Sokan érdeklődnek például angliai gyakornoki lehetőségek iránt, rendszeresen felmerülő kérdés népszerűsítő rendezvények alkalmával, hogy milyen módon pályázható kínai, japán és az egyesült államokbeli mobilitás. 2024 nyarától az ilyen irányú kérdésekre minden esetben a Pannónia Ösztöndíjat tudjuk javasolni az érdeklődőknek. A program megjelenését követően azon dolgoznak az egyetem koordinátorai, hogy ezeket a lehetőségeket intézményközi megállapodásokkal is megerősítsék.
Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének a partnerségek terén?
Európán belül remek kapcsolatokat ápol az egyetem a környező országokban lévő partnereivel. Európán kívül a Pannónia Ösztöndíjnak is köszönhetően elindult az intenzív kapcsolatfelvétel több felsőoktatási intézménnyel, például Kínában és Indonéziában.
Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?
Az intézmény vezetése az elkövetkező években a Nyíregyházi Egyetem nemzetköziesítésének fejlesztését, bővítését minden területet átható stratégiai célként, kiemelt területként, egyben a fejlesztés szerves részeként kezeli. |
Célunk a sokszínű multikulturális környezet megteremtése, a hazai illetve nemzetközi láthatóság és versenyképesség elérése, melynek feltételei a nemzetközi hallgatói létszám növelése és az oktatói, szakmai, kutatási hálózatokba való bekapcsolódás.
Az intézmény a nemzetköziesítésre nem önálló célként, hanem a minőségi oktatás szerves elemeként, a nemzetközi láthatóság fokozásának eszközeként tekint.
Képek: Nyíregyházi Egyetem
Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!
Utolsó módosítás: 2025.01.17.