Hiszem, hogy ezek a tapasztalások tesznek igazán jó szakemberré

2025.01.14.

| Felsőoktatás

Interjú Donka Veronikával, a Semmelweis Egyetem végzős hallgatójával, aki egy hónapot töltött Japánban Pannónia ösztöndíjjal. Veronika a japán mentalitás szemléletformáló erejét hozta magával: türelem, tisztelet és törődés az orvoslásban és a mindennapi életben egyaránt.


Hol jártál Pannónia ösztöndíjasként?

A Semmelweis Egyetem végzős orvostanhallgatójaként egy hónapot tölthettem a Japán Okayama Egyetem Oktatókórházában a neurológia gyakorlat kereteiben. 

A gyakorlat ideje alatt becsatlakozhattam az osztály mindennapos teendőibe, különböző diagnosztikai vizsgálatok elvégzésébe és kiértékelésébe. Emellett a hétről hétre rendezett tudományos fórumokon nekem is lehetőségem nyílt prezentálni különböző neurológiai kórképeket.

Miért esett a választásod Japánra?

Korábban már volt szerencsém Európa különböző országaiban kipróbálni magam más gyakorlatokon, ezért nagy vágyam volt, hogy Európán kívül is tapasztalatot szerezhessek. Az egyetemem külföldi kapcsolatainak köszönhetően Japán is a lehetőségek között volt. 

Kíváncsi voltam, milyen különbségek és hasonlóságok lehetnek az itthoni és egy nagyban különböző kulturális háttérrel rendelkező ország között.

Kilátás egy japán stílusú ház kertjéből

Mik jelenthetik a legnagyobb kihívást egy Japánba utazó hallgatónak?

Japánról sok sztereotípia szerepel a köztudatban és utólag belegondolva, van is alapja. Híresen komplex infrastruktúrával rendelkeznek, ezért aggódtam, hogy nehezen fogok kiigazodni a bonyolult közlekedési rendszerekben. Itt jön be egy másik sztereotípia, ami a japánok maximális rendszeretetére vonatkozik. Bár bonyolultnak tűnhet eligazodni az összetett városokban, meglepően kiszámítható és rendszerezett a közlekedés felépítése, így pár nap alatt már magabiztosan elnavigál az ember. 

Nyilván a nyelvi akadályok sem elhanyagolhatóak, és sajnos ez valóban kihívás lehet. Egy jó fordító segítségvel azonban ezek az akadályok könnyen áthidalhatóak. Szerencsére az emberek is minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy megértessék magukat akkor is, ha alapszintű az angol nyelvtudásuk.

Hogyan találtál szakmai gyakorlati helyet?

Olyan szempontból talán könnyebb dolgom volt, hogy nem nekem kellett felvenni a kapcsolatot a kinti kórházzal, hanem az egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságán keresztül az elnyert pályázatnak köszönhetően már összekötöttek az ottani ügyintézővel és el is indulhatott a gyakorlat szervezése.

Fiatal lány egy többszintes japán stílusú ház előtt

Mi fogott meg legjobban ez alatt az egy hónap alatt?

Leírhatatlanul felemelő érzés volt a japán emberek között élni. Olyan magas szintű tisztelet és megbecsülés övezi a hétköznapjaikat, ami számomra korábban elképzelhetetlennek tűnt. Mindenhol látszódik, hogy magas minőségre törekednek, és ezalól a betegellátás sem kivétel.

Végtelen türelemmel foglalkoznak a betegekkel és a betegút minden lépésénél segítenek eligazodni. Erre az odafigyelésre, többek között azért is nagy szükség van, mert az elöregedő társadalmuk miatt rengeteg idős beteggel foglalkoznak.

Milyen nyelvet használtál a gyakorlat alatt? Tanultál japánul?

Minden esetben hasznosnak tartom, ha az ember előre megismeri az adott ország nyelvét, és a japán emberek is nagyra értékelik ha az ember pár szót beszél hozzájuk a saját nyelvükön. Azonban ahhoz, hogy az ember érdemileg tudjon japánul több év tanulásra is szükség lehet, emiatt nem lenne reális, ha ezt elvárnák az európai hallgatóktól.  

Az elsődleges nyelv az angol volt számomra, ami teljesen elegendő volt, hogy becsatlakozzak az orvosok teendőibe.

Lámpások Japánban

Mi a legjobb dolog, ami kint ért téged?

A legjobb dolog számomra a kint szerzett barátságaim, köztük egy nagyon kedves japán lánnyal való barátságom, akivel a hétvégék alkalmával együtt utaztunk a környező városokba.

Hihetetlenül szerencsésnek tartom magam, hogy egy ilyen kedves emberrel találkozhattam, akivel igazán megismerhettem a japán tradíciókat, és olyan helyekre is eljutottam, ahova alapvetően nem biztos, hogy lett volna lehetőségem.

Folyó Japánban házzal a partján

Mi a legnagyobb dolog, amit a külföldi szakmai gyakorlattal nyertél?

Bár szakmailag is rengeteg fejlődési lehetőséget tartogatott ez az egy hónap, úgy érzem, hogy az ottani emberek mentalitása adott a legtöbbet. 

Abszolút szemléletformálónak tartom a kinti élményeimet és hiszem, hogy ezek a tapasztalások tesznek igazán jó szakemberré. A végtelen türelem, a mélységes tisztelet és a törődés egymás felé mind olyan tulajdonságok, amelyek a japán társadalomban mélyen gyökereznek és teljesen új szintekre emelik e fogalmakat. 

Emellett Japán lenyűgöző ország mind természeti adottságait, mind építészetét, mind pedig gasztronómiáját tekintve. Életre szóló élmény volt mindezek megismerése. 

Fotók: Donka Veronika

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!

 

pannonia statisztika szöveges

 

Utolsó módosítás: 2025.01.14.