Innováció a tanulásban: Az ILA rendszer bevezetése Magyarországon

2025.01.09.

Hír | Szakképzés

Magyarország egyéni tanulási számlákat vezet be, hogy támogassa az oktatásban való részvételt és megfeleljen a munkaerőpiac változó igényeinek.

Magyarország számára továbbra is jelentős kihívást jelent a felnőttoktatásban való részvétel növelése. Bár az utóbbi években némi javulás tapasztalható, a részvételi arányok még mindig elmaradnak az uniós átlagtól.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) ennek a problémának a megoldására dolgozta ki az Egyéni Tanulási Számlák (ILA – Individual Learning Account) koncepcióját, amelyhez egy átfogó ütemtervet is készítettek a rendszer országos bevezetésére és hosszú távú fenntartására.

EGYÉNI TANULÁSI SZÁMLA RENDSZERÉNEK KIALAKÍTÁSA ÉS MEGVALÓSÍTÁSA MAGYARORSZÁGON

A folyamatosan változó munkaerőpiac rávilágít a rugalmas és keresletvezérelt képzési rendszerek fontosságára, különösen az alacsonyan képzett és inaktív munkavállalók körében. Az ILA rendszer ezt az igényt elégíti ki: személyre szabott tanulási fiókokat kínál, amelyek lehetővé teszik, hogy az egyének saját szükségleteikre szabott tanulási terveket alakítsanak ki.

A program célja nemcsak a felnőttképzésben való részvétel növelése, hanem olyan versenyképes készségek fejlesztése is, amelyek igazodnak a munkaerőpiac folyamatosan változó igényeihez.

Hogyan valósul meg az ILA?

A projekt az Európai Bizottság Technikai Támogatási Eszközének segítségével, 2023 januárja és 2024 májusa között zajlott. Főbb lépései voltak:

  • Helyzetelemzés: A felnőttképzési rendszer jelenlegi állapotának átfogó vizsgálata a legfontosabb kihívások azonosítása érdekében.
  • Nemzetközi tapasztalatok alkalmazása: Más országok bevált gyakorlatainak tanulmányozása és adaptálása.
  • Konzultációk és műhelymunkák: Az érdekelt felekkel folytatott párbeszéd és együttműködés a rendszer kialakítása során.
  • Ütemterv kidolgozása: Részletes cselekvési terv a rendszer bevezetésére és működtetésére.

Az eredmény egy egységes digitális portál lesz, amely tartalmazza az akkreditált képzések és szolgáltatók nyilvántartását. A portálon keresztül mindenki személyes tanulási számlát hozhat létre, amelyek segítik őket a képzések kiválasztásában és a megalapozott döntéshozatalban.

egyeni tanulasi szamlak 

A jövő kilátásai

Az ILA rendszer bevezetése fokozatosan valósul meg, kezdetben egy kísérleti időszakkal, amely során egy szűkebb célcsoport bevonásával tesztelik a működést és a hatékonyságot.

Az ütemterv 2030-ig részletezi a rendszer teljes körű bevezetését, amely végül minden magyar felnőtt számára elérhető lesz. Ezáltal mindenki hozzáférhet az egész életen át tartó tanulás lehetőségeihez, ami hozzájárulhat a készséghiányok csökkentéséhez és a versenyképes munkaerő kialakításához.

További információk

 

Forrás: reform-support.ec.europa.eu/what-we-do/skills-education-and-training/support-development-individual-learning-account-hungary_en

Utolsó módosítás: 2025.01.09.