NVET Konferencia 2024: A nemzetközi szakképzési együttműködések új dimenziói

2024.12.17.

National VET Team | Szakképzés

Az esemény az Erasmus+ program segítségével új lehetőségeket teremtett a szakképzés nemzetköziesítésében és innovációjában.

2024. december 6-án Budapesten rendezték meg a National VET Team éves konferenciáját „Future of Learning – Shaping VET for Tomorrow: Impact, Innovation, Networks” címmel. Az esemény az Erasmus+ program keretében új távlatokat nyitott a szakképzés nemzetköziesítése és innovációja terén.

A konferencia nemcsak a hazai szakemberek számára jelentett páratlan alkalmat a tapasztalatcserére: 13 ország képviselőit hozta össze, hogy közösen formálják a szakképzés jövőjét.

Új együttműködések és perspektívák

A konferenciát dr. Pusztai Zsuzsanna, az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. szakmai igazgató-helyettese nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a szakképzésben tanulók és oktatók mellett az intézmények és a duális oktatásban részt vevő cégek egyre több lehetőséget kapnak a nemzetközi kapcsolatok építésére és az együttműködésre. A mostani rendezvény remek példaja az előremutató együttműködéseknek, melyek új irányokat mutathatnak a szakképzési szektornak.

Az Erasmus+ program nem csupán egy egyszerű csereprogram, hanem kulcsfontosságú szerepet játszik a szakmai fejlődés és a nemzetközi együttműködés elősegítésében. 

Verses István, a Tempus Közalapítvány Erasmus+ és felsőoktatási nemzetköziesítési igazgatója kiemelte:

Az Erasmus+ program célja, hogy megossza a legjobb gyakorlatokat, és olyan tudást biztosítson, amely megfelel a munkaerőpiac valós elvárásainak. 
Bár az európai országok már a program 1987-es indulása előtt is elkötelezettek voltak a szakképzés fejlesztése mellett, az Erasmus+ új lendületet adott ezeknek az erőfeszítéseknek, lehetőséget teremtve a szakképzési szektor átalakítására és a versenyképesség növelésére.
Magyarországon a Tempus Közalapítvány 25 éve dolgozik azon, hogy az Erasmus segítségével megerősítése a hazai szakképzést. Az NVET Team a különféle nézőpontok és tapasztalatok integrálását segíti, ami nemcsak a mobilitást, hanem a rendszerszintű fejlesztéseket is támogatja. Ez a hosszú távú együttműködés alapvető feltétele a sikernek.

december6_1

A nyitóelőadásokat Marta Munoz, az Európai Bizottság oktatási programokért felelős munkatársa, valamint Julita Pienkosz, a lengyel nemzeti iroda szakértője tartotta. Munoz az Erasmus+ legújabb irányelveit mutatta be, míg Pienkosz a mobilitási programoknak a szakképzésre, különösen pedig a tanulókra gyakorolt hatását elemezte.

Fenntarthatóság és minőségbiztosítás fókuszban

A szakképzés nemzetközi lehetőségeit középpontba állító, „Let’s make Erasmus greener!” című kerekasztal-beszélgetésen külföldi szakemberek konkrét példákon keresztül osztották meg, hogyan építhető be a környezettudatos szemlélet a nemzetközi projektekbe. A beszélgetésen részt vettek Branko Pleadin, Horvátországból, Rudolf Razka, Ausztriából, Katrin Rein Észtországból és Urtė Savickiene, Litvániából. A beszélgetést Tóth Éva, a magyar NVET Team tagja moderálta.
 A panel során a résztvevők többek között arra is rávilágítottak, hogy a digitális megoldások és az online tananyagok nemcsak az ökológiai lábnyom csökkentésében játszhatnak fontos szerepet, hanem lehetőséget kínálnak arra is, hogy inspirálják a diákokat, akiknek a feladata a jövő alakítása. A beszélgetés során elhangzott, hogy bár az alapvető lépések már megtörténtek, a jövőbeli kihívásokra való válaszok megtalálásához új technológiai megoldásokra van szükség, amelyek friss energiákat hoznak a programokba. A mesterséges intelligencia (AI) szerepe is szóba került, mint olyan eszköz, amely nemcsak a diákok fejlődését támogathatja, hanem a programok hatékonyságát is növelheti.

december6_2

Interaktív szekciók és szakmai műhelyek

A konferencia második részében három párhuzamos szekció várta a résztvevőket:

  1. Minőségbiztosítás és tanulási célú mobilitás az EQAVET keretében
  2. Innováció a szakképzésben az Erasmus+ program révén – Szélesítsük nézőpontunkat!
  3. Az aktív állampolgárság előmozdítása az Erasmus+ által

A szekciókat a National VET Team hazai szakértői vezették. A szekciókban nemzetközi jógyakorlatok hangzottak el, majd a szekcióvezetők interaktív módon vonták be a résztvevőket a közös munkába és osztották meg tapasztalataikat és kiemelték:

Az Erasmus+ nemcsak a tanulók készségeinek fejlesztésére fókuszál, hanem az oktatók szemléletmódjának átalakításában is kulcsszerepet játszik, hozzájárulva az aktív társadalmi részvételhez.”

Egyedülálló nemzetközi dimenzió

A résztvevők egyetértettek abban, hogy az ilyen események kulcsfontosságúak a szakképzés jövőjének formálásában. Az Erasmus+ program meghatározó szerepet tölt be az innovációk és a nemzetközi kapcsolatok elősegítésében, hozzájárulva a szakképzési szektor modernizációjához és fenntartható fejlődéséhez.

Utolsó módosítás: 2024.12.17.