Elkészült a Bizottság 2023-as évre vonatkozó éves jelentése és a hozzá kapcsolódó országjelentés
2024.12.17.
Hír | Sport, Szakképzés, Felnőtt tanulás, Köznevelés, Felsőoktatás
A jelentések betekintést adnak a 2021-27-es Erasmus+ programidőszak harmadik évének legfontosabb eredményeibe és statisztikáiba.
A 2021-27-es programidőszak
A mobilitás továbbra is az Erasmus+ program kiemelt tevékenysége marad. A 2021-27-es időszakban a közreműködők száma folyamatosan növekedett, a 2023-as év végére a mobilitási tevékenységekben részt vevők száma elérte a 15,1 millió főt (1987 óta).
Költségvetés
Az Erasmus+ program a korábbi programidőszakok és elődprogramok sikereire építkezve, a mostani hét éves ciklusban is stabilitást és folyamatosságot biztosít, melyben -, illetve a globális kihívások leküzdésében is – kulcsszerepet játszik a program költségvetése.
Az Erasmus+ program büdzséje a 2021-2027-es programszakaszra több mint 26 milliárd eurós keretet biztosít, ami csaknem a kétszerese az előző 7 éves időszak költségvetésének. 2023-ban több mint 4 milliárd euró támogatásból valósulhattak meg projektek, ami szintén növekedést jelentett a korábbi évekhez képest.
Az Erasmus+ program főbb eredményei és tevékenységei 2023-ban
A Készségek Európai Éve
A 2023 májusában elindított kezdeményezés célja az volt, hogy mindenki számára lehetővé tegye az új készségek elsajátítását. A munkavállalók a megfelelő készségek birtokában nemcsak szélesebb körű és minőségibb munkalehetőségekhez juthatnak, de tevékenységükkel növelik a vállalatok versenyképességét, hozzájárulnak a fenntartható gazdasági- és társadalmi növekedéshez, miközben előmozdítják a zöld- és digitális átállást.
A visszajelzések alapján az év 2023-ban jelentős eredményeket ért el, nagy mértékben hozzájárulva az Európai Készségfejlesztési Program megvalósításához és a kapcsolódó európai uniós célok eléréséhez.
A Tempus Közalapítvány további kapcsolódó híreit itt olvashatja: |
Ukrajna támogatása
Az Erasmus+ program továbbra is támogatta azokat a projekteket és kezdeményezéseket, amelyek a háború által sújtott térség támogatására összpontosítva segítették az ukrán fiatalokat, oktatókat és szervezeteket — a program így ismét megmutatta rugalmasságát. 2023-ban 549 projektre kötöttek szerződést ukrán szervezetek bevonásával, valamint több mint 11 000 ukrán állampolgár vett részt mobilitási tevékenységekben. Ezen kívül több más intézkedés mellett megjelent egy 5 millió eurós speciális, felsőoktatási kapacitásépítési pályázati felhívás, melynek célja egy nyílt oktatási digitális környezet létrehozása volt, amely lehetővé tette a lakhelyüket elhagyók számára, hogy folytathassák egyetemi tanulmányaikat.
Európa mozgásban
A kapcsolódó javaslat és a tanácsi ajánlás célja a mobilitási tevékenységek fellendítése volt az oktatás és képzés valamennyi területén, valamint, hogy a kevesebb lehetőséggel rendelkezők, köztük a fogyatékossággal élő személyek aránya is növekedjen a mobilitásban.
A 2023-as év legfontosabb eredményei számokban – európai szinten
A kép forrása: Európai Bizottság Éves Jelentés 2023
- közel 32 000 projekt,
- több mint 84 500 kedvezményezett szervezet,
- közel 1,3 millió fő mobilitása,
- több mint 200 000 kevesebb lehetőséggel rendelkező résztvevő (az összes résztvevő 15,8%-a).
A szektorokat tekintve 2023-ban a felsőoktatási területre koncentrálódott a költségvetés legnagyobb része, míg a köznevelés a legtöbb projekttel tartotta a rekordot. A legtöbb mobilitási tevékenység szintén a felsőoktatásban zajlott.
Résztvevői elégedettség
A mobilitás ideje alatt nő a résztvevők önbizalma, fejlődnek a személyes és szociális készségei, megismernek különböző kultúrákat, személyes és szakmai kapcsolatokat építhetnek ki. Mindezek segítik a foglalkoztathatóságot, az aktív társadalmi részvételt, a társadalmi befogadást, és hozzájárulnak az európai identitás megerősítéséhez.
A 2023-ban mobilitási tevékenységben részt vettek 97%-a elégedett, vagy nagyon elégedett volt, és 98%-a másnak is ajánlaná ezt az élményt. A résztvevők több, mint 80%-a szerint javultak az idegen nyelvi kompetenciái, illetve fejlődtek kulcskompetenciái, valamint 62% gondolja úgy, hogy jobb karrierlehetőségei lettek a mobilitás által, és több, mint 70% a jelenlegi munkájukhoz hasznos kompetenciáit fejlesztette.
Eredmények és statisztikák
Magyarország
Mobilitási projektek
- a legtöbb mobilitási projekt a köznevelés területén valósult meg.
- a mobilitási projektek finanszírozásának legnagyobb részét a felsőoktatás kapta.
- a legtöbb részt vevő szervezet az ifjúsági szektorban volt.
2023-ban egyaránt tovább nőtt a Magyarországról ki- és a Magyarországra beutazók száma (oktatók/munkatársak és hallgatók együtt).
Partnerségi projektek
Növekvő támogatást élvezhetnek a partnerségi projektek (KA2) is az Erasmus+ programon belül, amelyek többek között lehetőséget adnak az intézmények számára tevékenységük minőségének és relevanciájának növelésére, partnerségeik fejlesztésére, jó gyakorlatok megosztására, valamint a szektorok közti együttműködések kialakítására is.
Magyarországon 2023-ban a legtöbb partnerségi projekt a köznevelési szektorban valósult meg, illetve a legtöbb támogatás is ide érkezett és a partnerségi projektekben részt vevő szervezetek száma szintén ebben a szektorban volt a legmagasabb.
Prioritások
A programidőszak négy prioritása:
- a digitalizáció,
- a környezettudatosság,
- a társadalmi befogadás, valamint
- az aktív társadalmi részvétel.
2023-ban az Erasmus+ program prioritásai közül a befogadás és sokszínűséghez (54,8%), valamint a digitális átálláshoz (45,2%) kapcsolódott a legtöbb projekt. (a partnerségi projektek teljes támogatási összegének tükrében) |
Források:
- A teljes jelentést, angol nyelven itt olvashatja
- A függeléket itt találja
- A Magyarországról szóló jelentés itt található
Utolsó módosítás: 2024.12.17.