Egy elképzelt galaxisban mindenki összefog
Partner hír | 2024.12.17.
Pályázóink hírei | Szakképzés, Köznevelés
A társadalmi és környezeti fenntarthatóság iránti elkötelezettség növeléséért kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok bevonásával.
A Pannonhalmi Főapátság Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskolája által koordinált köznevelési partnerségi együttműködési (KA220-SCH) pályázattípusban támogatást nyert, “Be the Guardian of the Galaxy Yourself!” című projekt 5 ország (magyar, olasz, svéd, portugál, török) részvételével zajlott.
Az Erasmus+ program céljaihoz (a zöld és digitális átálláshoz, az inkluzivitáshoz és aktív társadalmi részvételt támogató prioritásokhoz) való hozzájárulásukat jó példaként emeljük ki leendő pályázóink számára. |
A projekt kiemelt témája a „Demokrácia és inkluzív demokratikus részvétel” volt, fő célja pedig egyedi, kreatív és játékos megközelítéssel erősíteni a diákok felelősségtudatát, társadalmi és környezeti fenntarthatóság iránti elkötelezettségét.
A partnerség együttműködésének fókusza a környezetvédelemre irányult, az egyéni felelősség fontosságára való figyelemfelhívással. A projektben emellett célként jelent meg a nemzetközi együttműködés és interkulturális érzékenyítés -, valamint a kommunikációs készségek fejlesztése a diákok esetében, illetve olyan új pedagógiai módszerek és jógyakorlatok kipróbálása és megosztása a pedagógusok körében, amelyek motiválóak és hatékonyak a diákok bevonásában.
A projekt keretét egy szerepjáték adta, amely során a diákok képzeletbeli bolygókat alkottak, majd az ott megteremtett "ideális társadalmi és környezeti viszonyokat" próbálták adaptálni a Föld valós problémáira.
A projekt tevékenységeiben nagy hangsúllyal jelent meg a társadalmi befogadás és sokszínűség: az intézmények különféle hátrányokkal küzdő diákokat vontak be a megvalósításba, akiknek egy ilyen jellegű projektben való részvétel vissza nem térő lehetőséget jelent. Enyhe értelmi fogyatékossággal élő, bevándorló, hallássérült, regionálisan, gazdaságilag és kulturálisan hátrányos területről érkező, illetve tanulási nehézségekkel küzdő diákok is részt vettek a projekteredmények kidolgozásában – együtt fedezték fel, mit tehetnek a környezetükért, miközben erősítették egymásban az elfogadást mások iránt. |
Our Green Book Illusztráció: Gunda Julka, a Pannonhalmi Főapátság Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola diákja |
A nemzetközi együttműködés során a partnerség iskolái között jógyakorlatcserék, módszertani adaptációk történtek, melyek eredményeképp számos hasznos, kreatív és értékes produktumot hoztak létre. A projektet a földrajzilag is kiterjedt partnerség okán angol nyelven bonyolították le, melynek része volt a munkatársak és a diákok nyelvi kompetenciáinak fejlesztése is.
A legfőbb eredmények a “Zöld Könyv”, a szabadulószoba, a társasjáték a projekt honlapján ingyenesen elérhetőek.
Miért jópélda?
A projekt sikerének egyik kulcsa, hogy a résztvevők a mindennapjaikban használt inkluzív gyakorlatokat a projektbe is beépítették.
A partnerség a projekt során kiválóan működött együtt. Ezt bizonyítja, hogy az előre nem látható vis maior eset – a projektet a török partner révén érintő törökországi földrengés – kapcsán is összefogtak és hálózsákokat, ruhákat gyűjtöttek, valamint juttattak el a török nagykövetségekre.
Összességében a projekt arra törekedett, hogy a fiatalok gondolkodását formálva közelebb hozza őket egy fenntarthatóbb és tudatosabb életmódhoz, miközben a közösség minden szintjén összefogást generál, valódi lépéseket tesz fenntarthatóságért (pl. használt ruha börze az iskolákban, közös fa ültetés, kupakgyűjtő akció). |
Forrás: Be the Guardian of the Galaxy Yourself
Utolsó módosítás: 2024.12.17.