Elképzelhetetlen lenne önkéntesek nélkül
2024.11.12.
Hír | Ifjúság
Az Európai Ifjúsága Egyesület évek óta fogad Szolidaritási Testület önkénteseket, 2024-ben pedig megkapta A Közösség Ereje Nívódíjat. Makovi Ágnes koordinátorral beszélgettünk.
Mesélj nekem a nívódíjas a projektetekről! Mit csináltak nálatok az önkénteseitek?
Összesen kilenc önkéntes érkezett három helyszínre. Három önkéntes volt nálunk, Magyaralmáson, a közösségi terünkben. Ők a helyi közösséget igyekezték megszólítani, a saját kultúrájukkal megismertetni, valamint kivették a részüket a helyi kezdeményezésekből is. Játékesteken és fenntarthatósági programokon vettek részt, nyelvklubokat, közösségi napokat tartottak a helyieknek.
Emellett két óvoda mindennapjaiba csatlakozott be 3-3 önkéntes. A nemesvámosi óvodában angolul és magyarul beszélnek a pedagógusok a gyerekekkel is, Veszprémben pedig német nemzetiségi csoportok vannak. Az önkénteseknek mindkét helyen lehetőségük volt megmutatni a saját kultúrájukat, nemcsak az óvodásoknak, hanem a helyieknek is.
„Az önkéntességem gazdag és pozitív élmény volt, a legkiemelkedőbb része pedig az az érzés volt, hogy hozzájárulhatok a társadalomhoz és a közösséghez, amelynek a része vagyok. Az életemre is sokféleképpen hatással volt, nyitottabb lettem általa, különböző kultúrákat ismertem meg, és ráébredtem arra, hogy a személyiségünkre és az életstílusunkra mekkora hatással van a saját kultúránk” - André Soares Alves Portugáliából Nemesvámoson önkénteskedett. |
Hogyan hatott ez az élmény az önkéntesek életére?
A tapasztalataink alapján a veszprémi óvodába érkező német és az osztrák önkéntesek mindig sokkal céltudatosabbak a társaiknál. Rendszerint érettségi után vágnak az önkéntességbe, és a továbbtanulásra és a munkavállalásra akarnak a projekt által felkészülni. A többi fiatalnál azt tapasztaljuk, hogy sokszor saját maguk sem tudják megfogalmazni, miért jöttek. Ezért a projekt elején és a közepén egy-egy tréninget tartottunk az önkénteseknek, ahová a velük foglalkozó mentorok, munkatársak is eljöttek. Itt megfogalmazták azt, hogy miért is vesznek részt az önkéntes tevékenységben, illetve merre haladnak vele. A projekt végére minden önkéntes számára kinyílt a világ, és az egyik lányt leszámítva mindenki mindmáig kapcsolódik az ifjúsági munkához kisebb vagy nagyobb mértékben. Van, aki foglalkozását tekintve ifjúsági segítő, és van, aki jelenleg önkéntes, mentor vagy közösségépítéssel foglalkozik az egyetemen.
Hogyan hatott a helyi közösségekre az, hogy nemzetközi önkéntesek érkeztek?
Az önkéntesek jelenlétének hatására sok magyar fiatal csatlakozott Európai Szolidaritási Testület vagy Erasmus+ projektekbe, a helyi kisgyermekek, szülők, idősek közül pedig sokan aktívan jönnek a programjainkra. Mindenki nyitottabb lett az idegen kultúrák felé, a gyerekek nyelvi tudása pedig érezhetően fejlődött. Nagyon érdekes, hogy ez az önkéntesekre is igaz, a németek még magyarul is megtanultak, amíg nálunk voltak!
Évek óta fogadtok önkénteseket, és úgy tűnik, a továbbiakban is terveztek. Hogyan illeszkedik az önkéntesfogadás a szervezet hosszú távú stratégiájába?
Annyira természetes, hogy évek óta jönnek hozzánk önkéntesek, olyan sokat adnak és a helyi fiataljaink annyira várják őket, hogy erre a kérdésre nem is tudom, hogyan válaszoljak. Elképzelhetetlen lenne önkéntesek nélkül. Nagyon sok pluszt adnak, akkor sem tudok leállni, ha sokszor elfáradok. Egyszerűen úgy építettük fel a működésünket, hogy helyük legyen benne, hiába tudnánk nélkülük is megcsinálni a munkát.
Szerinted miért éri meg egy szervezetnek önkéntest fogadni?
Magyaralmás környékének jellegzetessége, hogy sok lehetőség van, koncertek, programok, Velencei-tó, Balaton, megyeszékhely, főváros közelsége, de közösséget építeni nagyon nehéz. Egyik este az önkéntesekkel és a különböző településekről hozzánk érkező fiatalokkal ültünk, és beszélgettünk. Akkor fogalmazta meg az egyik fiatal, hogy az osztálytársai most valahol kocsmáznak, de neki mennyivel többet ad ez a közösség, az, hogy velünk lehet és értéket kaphat a kapcsolódások által. Ezért érdemes csinálni. Meg azért, mert az önkéntesek gyakran évek után is visszajönnek hozzánk. Ezt az egészet csak úgy lehet jól csinálni, ha nyitott vagy, és tele van a szíved szeretettel.
„Teljes szívemből azt tudom mondani, hogy életem legjobb élménye volt, amikor az Európa Ifjúságánál önkénteskedtem. Nemcsak azt határozta meg, hogy hogyan gondolkozok, de eszközöket is adott ahhoz, hogy vezetőként fejlődjek, a határaimat feszegessem, és a kihívásokkal magabiztosan nézzek szembe. Minden ember, akit megismertem, hatással volt rám valamilyen módon – néhány inspiráltak a történetükkel és a szenvedélyükkel, mások a kedvességükkel és a humorukkal, és voltak, akik az egyedi gondolkodásmódjukkal. Segítettek abban, hogy felfedezzem a szenvedélyeimet, értékes kapcsolatokat építsek ki, és elkötelezetten pozitív hatással legyek a világra” - Eva Rut Bernhoft Reynisdottir Izlandról Magyaralmásra érkezett. |
Mi volt az első reakciód, amikor megtudtad, hogy A Közösség Ereje Nívódíjat kapott a projekt?
Meglepődtem, de nagyon boldog voltam, és azonnal megírtam az önkénteseknek.
Nekik mi volt a reakciójuk?
Hát, ha akarod, akkor lescreenshotolom, és elküldöm! Ők is nagyon boldogok voltak, és gratuláltak. Mondtam, hogy ne nekem gratuláljanak, hanem maguknak, mert ez egy közös sztori.
Miért éri meg egy fiatalnak az Európa Szolidaritási Testülettel önkénteskedni?
Egy fiatalnak azért érti meg az Európai Szolidaritási Testülettel önkénteskedni, mert megismeri önmagát, a különböző kultúrákat és személyiségeket. Sokkal elfogadóbb és nyitottabb lesz a végére. Emellett önállóbb és kötelességtudóbb is; az egész az életre nevel, egyfajta beugró a munka világába.
Ifjúsági szervezeteknek miért éri meg külföldi önkénteseket fogadni?
Mert megújulási lehetőséget ad, fiatalít ez az élmény. A fiatal generációk egyre gyorsabban változnak, ennek egy jó látlelete az önkéntesekkel való kapcsolódás. A külföldi önkéntesek révén jobban rá tudunk hangolódni a helyi fiatalok világára és igényeire, így a helyi közösséget hatékonyabban tudjuk támogatni.
„Számomra az önkéntesség egy safespace, egy biztonságos közeg. Lehetőséget nyújtott arra, hogy a pillanatban éljek anélkül, hogy a mindennapi gondokon kellene aggódnom. Magyarországon önkénteskedve megtaláltam a belső tüzemet, megtapasztaltam, milyennek kéne lennie az életnek – formálódott, hogy ki vagyok és ki akarok lenni. Hálás vagyok, hogy megismerhettem ezeket a csodás embereket, akik a második családommá váltak. Visszalátogatni hozzájuk mindig olyan, mint egy meleg, puha ölelés” – Charlotte Panhans Ausztriából Veszprémben önkénteskedett. |
Tudj meg többet a szervezetről!
Instagram: @europaifjusaga
Facebook: Európa Ifjúsága Egyesület - Youth of Europe Association
Utolsó módosítás: 2024.11.12.